Covid-19'dan korunmak için asansör kullanım etiketi

Asansörler, tanımadığımız insanlarla bir arada olduğumuz kapalı mekanlardır. Asansör kullanımını daha güvenli hale getirebilmek ve dikkatli olabilmek için bazı ipuçlarını bir araya getirdik.

20 Mart, 2020

Birçoğumuz yaşadığımız şehirlerde, bazı kısıtlamalarla karşı karşıya olsak da, kriz zamanlarında dahi operasyonel olarak çalışması gereken yerler bulunmaktadır. Hastaneler bunun en güzel örneklerinden birisidir. İnsanlar, malzemeler her zaman bulunması gereken katların içerisinde ve dışında, verimli bir şekilde hareket etmek zorundadır.

Ancak birçok ofis, mağaza, konut ve toplu taşıma merkezinin de hizmete hazır kalması gerekmektedir. Asansörler, binaların içerisindeki insanların en etkili şekilde ulaşımını sağlamaktadır. Aşağıda yer alan asansör kullanım etiketini takip ederek, koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı, asansör kullanıcılarının daha güvenli kalması için yapılması gerekenler yer almaktadır.

1. Butonlara doğrudan temas etmeyin!

img-KONE-etiquette-for-staying-health-1-951x535

Geleneksel düğmelere sahip asansörlerde, mikropların yayılmasını önlemek için, tuşlara çıplak parmaklarınızla dokunmamaya dikkat etmelisiniz. Bunun yerine eldivenli bir parmağınızı seçin veya bir kalemin ucu ile veya düğmeye basmak için farklı bir şey kullanın.
Çıplak ellerinizi kullanmanız gerekiyorsa, mümkün olan en kısa sürede yıkamayı veya alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanmayı unutmayın.

2. Kalabalıktan kaçının!

img-KONE-etiquette-for-staying-health-2-951x535

Asansör zaten doluysa, sabırlı olun ve bir sonrakini bekleyin ya da bunun yerine merdivenleri kullanmayı deneyin. Solunum damlacıkları yoluyla bulaşan, koronavirüs gibi hastalıkların yayılmasını sınırlamak için asansöre kendi başınıza veya sadece birkaç kişiyle binmek en iyisidir.

3. Sosyal mesafenizi koruyun!

img-KONE-etiquette-for-staying-health-3-951x535

Başkalarıyla birlikte bir asansördeyseniz, diğer yolculardan en az bir metre uzakta durmaya çalışın. Kalabalık bir asansördeyseniz, mümkün olduğunca konuşmaktan kaçının. Öksürmek veya hapşırmak zorundaysanız, diğerlerinden uzaklaşın ve damlacıkların yayılmasını önlemek için kolunuzun iç kısmını veya mendilinizi kullanın.

4. Yüzeyleri düzenli olarak temizleyin!

img-KONE-etiquette-for-staying-health-4-951x535

Asansör yüzeylerinin düzenli olarak temizlenmesi her zaman önemlidir. Asansör yöneticileri, tırabzanlar, asansör kabini duvarları, kapılar ve dokunmatik ekran panelleri gibi diğer yüzeylerin doğru dezenfektan türleriyle düzenli olarak temizlenmesini sağlamak için tesis yöneticinizi temizleme çabalarını artırmaya teşvik edin.

5. Mevcut KONE teknolojilerinden faydalanın!

img-KONE-etiquette-for-staying-health-no-text-951x535

Teknoloji zor zamanlarda arkadaşımız olabiliyor. KONE Elevator Call (uzaktan arama) teknolojisi ile kullanıcıların ortak yüzeylere dokunmak yerine, telefonlarında yer alan uygulama ile asansörü çağırmalarını sağlamaktadır.

Asansörlerin içerisinde ve etrafında yer alan medya ekranlarına, bina sakinleri ve ziyaretçiler için hayati haberleri, yönergeleri veya gelişmeleri bilgilendirmek amaçlı kullanabilirsiniz. Örneğin, koronavirüs (COVID-19) hakkında bilgilendirme yapabilirsiniz. KONE MediaSreen uzaktan güncellenebilmektedir.

Asansörleri ve yürüyen merdivenleri KONE 7/24 Connected Services önleyici bakım sistemine sahip olan müşteriler, ekipman kesintilerini önlemek için beklenmedik servis ihtiyaçlarını takip edebilirler.

Bu sayfayı paylaşın

WELCOME TO KONE!

Are you interested in KONE as a corporate business or a career opportunity?

Corporate site

Would you like to find out more about the solutions available in your area, including the local contact information, on your respective KONE website?

Your suggested website is

United States

Go to your suggested website