İDDİALI İKLİM TAAHHÜDÜNÜ YERİNE GETİRME YOLUNDA

İklim krizinin aciliyetine istinaden geçen yıl KONE, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını azaltmak için bilime dayalı cesur hedefler açıkladı. Bu, halihazırda güçlü bir ilerleme gösteren iş ve değer zinciri genelinde şirket çapında bir eylem çağrısı başlattı.

4 Haziran, 2021

5 Haziran 2021 Dünya Çevre Günü vesilesiyle KONE'nin Sürdürülebilirlik Program Direktörü Heidi Valle şunları söyledi: “Bizim için bu artık basın bültenleri ve taahhütlerle ilgili değil, hedeflerimize gerçekten ulaşmak için harekete geçmekle ilgili.”

Valle için bu, sürdürülebilir büyümeyi sağlayacak şekillerde yeni düşünceyi desteklemek için değer zincirinin parçasındaki herkesi dahil etmek anlamına geliyor.

2018 temel çizgisinden hareketle, KONE kendi operasyonlarındaki emisyonları 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltmayı, ürünler ve değer zinciriyle ilgili emisyonları %40 oranında azaltmayı taahhüt etti – hepsi de Bilime Dayalı Hedefler girişimine uygun olarak. Ayrıca KONE, 2030 yılına kadar kendi operasyonlarında karbon nötrlüğüne ulaşmayı hedefliyor.

Filo elektrifikasyon planları yolda

Avusturya'da, KONE bakım teknisyenleri iki tekerleğe geçerek karbonsuz e-kargo bisikletleri ve scooter'ları  kullandılar.
Avusturya'da, KONE bakım teknisyenleri iki tekerleğe geçerek karbonsuz e-kargo bisikletleri ve scooter'ları kullandılar.

Şirketin kendi operasyonlarındaki düşük emisyonlu araç filosuna geçiş, 2030 hedefine ulaşmak için en önemli eylemlerden biri.

Valle, “Planlarımızın yolunda olduğunu söylemekten mutluluk duyuyorum” diyor ve ekliyor; "Elektrikli araçlara geçişimizle daha hızlı hareket etmeye istekliyiz, ancak otomobil politikası, şarj altyapısı ve devlet teşvikleri açısından farklı hızlarda hareket eden farklı ülkeler tarafından geri tutuluyoruz."

Örneğin, Norveç'teki filonun yaklaşık %30'u ve Hollanda, İsveç ve İsrail'deki filoların %10'undan fazlası halihazırda elektrikli hale getirilmiş olmak üzere, birkaç ülkede iyi ilerleme kaydedilmiştir. Fransa, Almanya, Avusturya, Birleşik Krallık ve diğer birçok Avrupa ülkesinin yanı sıra elektrikli araçlar (EVs) da yollara yeni çıkıyor.

Norveç'te, KONE'nin bazı bakım teknisyenleri araçları, yoğun yapı alanlarına park edilmesi konusunda minubüslerden daha hızlı ve daha kolay olan daha küçük elektrikli binek otomobillere dönüştürdü. Bu arada Avusturya'da, KONE bakım teknisyenleri iki tekerleğe geçerek, aynı zamanda karbonsuz olan e-kargo bisikletleri ve scooterları kullandılar.

Yeşil elektriğe öncelik vermek

ABD'de, KONE Amerika Kıdemli Çevre, Sağlık ve Güvenlik Başkan Yardımcısı Corey Ward; ABD, Kanada ve Meksika'daki tüm ofisler, depolama tesisleri ve üretim tesisleri için yenilenebilir enerjiye geçişe odaklandı. "Neredeyse %100'deyiz. Yıl sonuna kadar oraya ulaşacağız.” vaadini veren Ward, “Yenilenebilir enerji – ve örneğin elektrikli araçlar için şarj istasyonları – yeni tesislere taşınırken dikkate aldığımız konular. Ayrıca kendi temiz enerjimizi üretebilmek için güneş panelleri eklemek için çalışıyoruz” şeklinde devam ediyor.

Dünyanın diğer bölgelerinde, KONE'nin Hindistan tesislerinde güneş enerjisi kurulumları tamamlandı. Ayrıca, KONE'nin Çin'deki yan kuruluşları artık %100 yenilenebilir elektrik tedarik ediyor.

KONE çalışanları ile birlikte

Almanya'daki KONE Devreye Alma Mühendisi Thilo Wirth, çevresel hedeflere ulaşmak için çalışan birçok KONE çalışanından biridir.
Almanya'daki KONE Devreye Alma Mühendisi Thilo Wirth, çevresel hedeflere ulaşmak için çalışan birçok KONE çalışanından biridir.

Şirketin iklim hedeflerinin sektördeki en iddialı hedefler olması nedeniyle Valle, çalışanlarının KONE'nin liderliğinden gurur duyduğuna inanıyor ve onların da katılmaya hevesli olduğunu dile getiriyor. Yalnızca KONE'nin genel merkezinin bulunduğu Finlandiya'da, çalışanların %90'ı bir sonraki şirket arabası olarak tam elektrikli bir araba veya şarj edilebilir bir hibrit almayı düşünüyor.

Yakın tarihte Köln'den bir devreye alma mühendisi olan Thilo Wirth, kira kontratı ilk çıktığında Elektirikli aracına binmek için sabırsızlanıyordu. Wirth heyecanla şunları söylüyor: "Elektromobiliteyi her zaman heyecan verici bulmuşumdur, uzun menzil ve sürüş konforu beni şaşırtmıştır.

Ward, "Müşterilerle yeni Sürdürülebilir Başarı stratejimizi bu yılın başlarında başlatmak, aynı zamanda tüm organizasyonu çevresel hedeflerimize ulaştırmak için harika bir yol oldu" diye ekliyor.

Ayrıca, bu yıl insanların bir saatliğine ışıklarını kapattığı Dünya Saati etkinliğine dünya çapında rekor sayıda KONE iş birimi katıldı.

Paydaşları dahil etmek bir öncelik

Sürdürülebilirliği yükseltmek ve tüm operasyonlarda daha da derine yerleştirmek için bir topluluk gerekir.
Sürdürülebilirliği yükseltmek ve tüm operasyonlarda daha da derine yerleştirmek için bir topluluk gerekir.

“Burada, ABD'de birçok müşterimiz sürdürülebilirliği zaten bir faaliyet lisansı olarak görüyor," diyor Ward. 110 North Wacker, Chicago'daki yüksek profilli yeni 57 katlı ofis binası buna bir örnektir: Konvansiyonel çelik halattan çok daha hafif olan KONE UltraRope®, sekiz adet yüksek katlı ve iki adet servis asansörüne yerleştirilmiştir. Bu da %35'lik oranda önemli bir enerji azalması anlamına gelir.

Sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarında onları desteklemek için müşterilerle yakın çalışmak KONE'nin işinin merkezinde yer alır.

Valle, "Bunu bir grup içinde yapamayız." diyor. "Ayrıca operasyonlardan ve üretimden kaynaklanan karbon ayak izini azaltmak, sürdürülebilir malzeme kullanımını artırmak ve tehlikeli madde kullanımını sınırlamak için tedarikçilerimizle birlikte çalışıyoruz. Akıllı ve sürdürülebilirlik ile daha fazla neler yapabileceğimizi keşfetmek için tüm müşterilerimiz, ortaklarımız, tedarikçilerimiz ve ayrıca şehir planlamacıları ve düşünce liderleriyle yakın çalışmak istiyoruz.” diye devam ediyor.

Bu sayfayı paylaşın

WELCOME TO KONE!

Are you interested in KONE as a corporate business or a career opportunity?

Corporate site

Would you like to find out more about the solutions available in your area, including the local contact information, on your respective KONE website?

Your suggested website is

United States

Go to your suggested website