BİNANIZDA ENERJİ TASARRUFU YAPMANIN 10 YOLU

Binanızın enerji talebini azaltmak, zamanımızın enerji krizi ve iklim acil durumu.iki acil endişesiyle başa çıkmanın en hızlı ve en doğrudan yoludur: Hızlı düzeltmelerden daha iddialı yenilemelere kadar, evinizi veya ofisinizi enerji tasarrufuna sokmanın birçok yolu vardır.

28 Eylül 2022

Avrupa'da enerji fiyatları yükselirken ve iklim krizi derinleşirken, enerji tasarrufu ihtiyacı her zamankinden daha acil bir durum haline geliyor. Şans eseri, ister bir tesis yöneticisi, ister geliştirici olun, ister asansörlü bir binada yaşıyor olun, enerji talebini azaltmak için hepimizin atabileceği büyük ya da küçük adımlar vardır ve bunların çoğu tüm binanızı elden geçirmek için hızlı ve herhangi bir kesinti olmadan yapılabilir.

Binanızın verimliliğini nasıl artıracağınızı ve enerji tüketiminizi nasıl azaltacağınızı öğrenmek için 10 önemli enerji tasarrufu ipucumuzu okuyun!

Oda sıcaklığını, havalandırmayı ve ışıkları ayarlamak gibi basit adımlar anında tasarruf sağlayabilir.
Oda sıcaklığını, havalandırmayı ve ışıkları ayarlamak gibi basit adımlar anında tasarruf sağlayabilir.

1. Hızlı bir kontrol listesiyle enerji verimliliğini artırın

Tüm enerji tasarrufu stratejileri, uzun vadeli planlama veya büyük bir bütçe gerektirmez. Gün ışığından yararlanma, oda sıcaklığını ve havalandırmayı ayarlama, pencere kalafatını değiştirme, hava sıyırma ile cereyanı önleme, yalıtım ekleme ve kullanılmadıklarında ışıkları ve elektronik cihazları kapatmayı hatırlama gibi basit önlemlerle anında tasarruf sağlanabilir. Bu alçakta asılı meyveleri toplamak size hızlı ve kolay bir şekilde para kazandırabilir.

2. Kullanmıyor musunuz? Kapatın!

Ofislerde ve diğer kamusal alanlarda konferans salonları, tuvaletler ve depolama tesisleri gibi alanlar uzun süre kullanılmayabilir. Doluluk sensörleri insan varlığını algılayabilir ve ihtiyaç duyulmadığında ışıkları, ısıtmayı ve havalandırmayı otomatik olarak kapatabilir. Veya şunu düşünün: Binanın hangi bölümleri hafta sonu için kapatılabilir? Kış ayları için bir katın tamamı kapatılabilir mi?

Mevcut enerji krizi, kullanımı otomatikleştirmek için doluluk sensörlerini ve akıllı teknolojiyi kullanarak, kullanılmadığında ışıkları ve havalandırmayı kapatmanın kesin bir hatırlatıcısıdır.
Mevcut enerji krizi, kullanımı otomatikleştirmek için doluluk sensörlerini ve akıllı teknolojiyi kullanarak, kullanılmadığında ışıkları ve havalandırmayı kapatmanın kesin bir hatırlatıcısıdır.

3. Bekleme moduna geçin

Hiç bir alışveriş merkezini veya kamu binasını ziyaret ettiğinizde, hiç kimse kullanmadığı halde sürekli çalışan yürüyen merdivenlerin ve yürüyüş yollarının ne kadar enerjiyi boşa harcadığını merak ettiniz mi? Düşük hız ve bekleme modu önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlayabilir. KONE, müşterilerimizin enerji ve karbon ayak izlerini azaltmalarına yardımcı olma konusunda uzun bir geçmişe sahiptir ve EnerCal aracımız, enerji ve maliyetleri azaltarak asansörlerinizi, yürüyen merdivenlerinizi ve yürüyüş yollarınızı nasıl optimize edeceğinizi belirlemenin harika bir yoludur.

4. Akıllı bina kontrolleriyle paradan tasarruf edin

Otomasyon, günlük hayatımızda çok büyük bir rahatlık faktörüdür, ancak aynı zamanda evlerimizin ve ofislerimizin daha enerji verimli olmasına da yardımcı olabilir. Akıllı teknoloji, aydınlatmayı kapatarak ve ısıtma, havalandırma ve iklimlendirmeyi (HVAC olarak bilinir) gerektiği gibi ayarlayarak insanların unutkanlığını telafi eder ve etrafta kullanıcı yokken elektriğin boşa gitmemesini sağlar. KONE EcoDisc® motor, rejeneratif tahrik, akıllı elektrifikasyon ve bekleme modu gibi enerji tasarruflu özellikler, düşük karbonlu bina operasyonlarına büyük katkı sağlar.

5. LED ışığına bakın

Ekipman kullanılmadığında bile tüm gün ve gece açık olan halojen lambalarıyla dünya çapında kullanımda olan sayısız eski asansör vardır. Kısıcılar, zamanlayıcılar veya doluluk sensörleri ile birlikte LED ışıklara geçmek gibi basit bir düzeltme, oldukça etkili bir enerji tasarrufu sağlar.

Örneğin, KONE 7/24 Bağlantılı Servisler ile, ekipmanınıza düzenli bakım yaparak ve izleyerek, yoğun enerji gerektiren arızaları önleyin ve asansörünüzün sorunsuz çalışmasını sağlayın.
Örneğin, KONE 7/24 Bağlantılı Servisler ile, ekipmanınıza düzenli bakım yaparak ve izleyerek, yoğun enerji gerektiren arızaları önleyin ve asansörünüzün sorunsuz çalışmasını sağlayın.

6. Önleyici bakım ile gelecekteki faturalarınızı düşük tutun

Tüm ekipman, tasarlandığı gibi çalıştığından ve enerji israf etmediğinden emin olmak için düzenli olarak incelenmeli, temizlenmeli ve bakımı yapılmalıdır. Örneğin, bir asansör veya yürüyen merdivendeki yorulan parçalar ve mekanik sürtünme, sisteminizin daha fazla çalışmasına neden olarak değerli enerjiyi israf eder. Bir KONE teknisyeninin düzenli ziyaretleri maliyetli israfı önleyecektir. Daha da iyisi, potansiyel enerji yoğun arızaları gerçekleşmeden önce tahmin etmeye yardımcı olan KONE 24/7 Bağlantılı Servisleri ile ekipmanınızı uzaktan izleyin. Daha sorunsuz çalışma ve verimliliğin yanı sıra gönül rahatlığı da elde edeceksiniz.

7. Merdivenleri kullanın!

Asansörler, yaşlılar ve sınırlı hareket kabiliyetine sahip insanlar için vazgeçilmez bir cankurtaran halatıdır, ancak diğerleri için - ağır çanta taşımıyorsanız veya bebek arabasını itmiyorsanız - az katlı bir binada en sağlıklı sürdürülebilirlik eylemi merdiven kullanmaktır! KONE, enerji hesaplamaları ve People Flow® yerleşim danışmanlığı sağlayarak müşterilerini destekler. Merdiveninizi karanlık bir koridorda saklamayın - insanları eğlenceli ve sağlıklı bir şekilde enerji tasarrufu yapmaya davet edin ve motive edin.

Fiziksel olarak yapabiliyorsanız merdivenleri kullanmayı düşünün - bu, asansöre veya yürüyen merdivene binmeye kıyasla eğlenceli, sağlıklı ve enerji tasarrufu sağlayan bir alternatiftir.
Fiziksel olarak yapabiliyorsanız merdivenleri kullanmayı düşünün - bu, asansöre veya yürüyen merdivene binmeye kıyasla eğlenceli, sağlıklı ve enerji tasarrufu sağlayan bir alternatiftir.

8. Eski ekipmanı modernize ederek enerji tasarrufu yapın

Modernizasyon, önemli ve uzun vadeli tasarruflar elde etmek isteyen bina sahipleri için kalıcı bir çözümdür. Asansörlerin ve yürüyen merdivenlerin bir binanın toplam enerji tüketiminin %10'unu oluşturduğunu biliyor muydunuz? Mevcut en iyi teknoloji ile güncelleme yaparak önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Örneğin KONE'nin en çok satan asansörü, the MonoSpace® 500,19901 lardaki muadillerie göre daha fazla enerji verimliliği sağlar

9. Enerjiyi yeniden üretin

Enerjinin yenilenmesi – boşa harcanan enerjiden yararlanmak – enerji tasarrufu yapmanın en etkili yollarından biridir. Orta yükseklikteki bir binada KONE rejeneratif tahrikleri, bir asansör sisteminin toplam enerji tüketiminin %20-40'ını geri kazanabilir. Daha yüksek binalarda enerji tasarrufu daha da büyük olabilir. Eski moda bir asansör fren yaptığında, kuyunuzu bir tost makinesi gibi ısıtan mekanik bir enerji üretir. Rejeneratif sürücüler kurularak, bu boşa harcanan enerji elektrik olarak geri alınır ve aydınlatma ve diğer amaçlar için kullanılabilir.

Süper hafif KONE UltraRope® gibi yeni teknolojiler, benzersiz bir enerji verimliliği sunabilir.
Süper hafif KONE UltraRope® gibi yeni teknolojiler, benzersiz bir enerji verimliliği sunabilir.

10. KONE UltraRope® gibi yenilikleri seçin

Sektörün en geniş sınıfının en iyisi enerji verimli çözümler yelpazesi ile, müşterilerimizin elektrik faturalarını düşük tutmak, KONE'de uzun süredir kalbimizde olan bir konu. Bunu yapmanın bir yolu, süper hafif KONE UltraRope® gibi öncü yeniliklerdir. Ezber bozan bu teknoloji, geleneksel çelik halatın yaklaşık beşte biri ağırlığındadır ve benzersiz bir enerji verimliliği sunarak bir ipte yaklaşık %15'lik bir enerji tasarrufu sağlar 500 metre enerji yolculuğu.

Daha fazla hükümet ve şirket karbonsuzlaştırma gündeminin arkasında durdukça, binaların tasarlanma ve inşa edilme biçiminde yavaş ama radikal bir dönüşüme tanık oluyoruz. Şehirlerde inşa etmenin ve şehirde yaşamanın daha sürdürülebilir yollarına geçiş sırasında, günlük hayatımızda kullandığımız alanların enerjiyi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için hepimize düşen görevler var.

Bu sayfayı paylaşın

WELCOME TO KONE!

Are you interested in KONE as a corporate business or a career opportunity?

Corporate site

Would you like to find out more about the solutions available in your area, including the local contact information, on your respective KONE website?

Your suggested website is

United States

Go to your suggested website