Bina Moderneleştirme Çözüm ve Süreçleri

We’re with you every step of the way

Well-planned modernization helps to make sure your equipment is reliable, compliant with the latest safety standards, and complements your building’s design. We can assess the condition of your equipment and help you decide what to modernize and when. We also provide expert support at every stage of the modernization process.

Plan and budget for the future with confidence

img_asset_management-680x425

KONE Asset Management Planning

Eliminate the risk of surprises in equipment performance and budgeting. We carry out a thorough assessment of your equipment and provide clear recommendations on the modernization solutions open to you, schedules designed to minimize disruption in your building, and an estimate of how much it will cost to complete the work.

img_related-content-lifecycle-support-668x426

KONE Care for Life™

A KONE Care for Life™ assessment is a thorough check of the current condition of your elevator, escalator, or automatic door equipment.

You’ll receive a detailed analysis of the current condition of components and systems, a summary of the areas that need attention, and an explanation of any potential risks we have identified.

img_obsolence-680x425

Protecting your investment

The last thing you want, and your residents need, is for your equipment to be out of service because the spare parts it needs are no longer available. We help by informing you in good time if your equipment includes parts that will become obsolete in the near future and suggesting replacement solutions to ensure uninterrupted operation.

Baştan sona profesyonel ve sorunsuz süreç

img_modernization-process-solutions-1

1. Planlama

Öncelikle ekipmanınızın ve binanızdaki insan akışının durumunu inceliyor ve kullanabileceğiniz olası modernizasyon seçeneklerini değerlendiriyoruz. Ardından bir maliyet tahmini sunuyor ve finansman konusunda tavsiyelerde bulunuyoruz.

Sözleşme imzalandıktan sonra modernizasyon planını tamamlamadan ve gerekli güvenlik prosedürlerini hazırlamadan önce bir saha ziyaretiyle birlikte planlama sürecine başlıyoruz.

img_modernization-process-solutions-2

2. Montaj

Her proje için özel bir plan geliştiriyoruz. Son proje programı üzerinde anlaşmaya varıldıktan sonra, çalışma alanını koruma altına alıyor ve montaj sürecine başlıyoruz. Eğer gerekirse, yolculara verilen rahatsızlığı en aza indirmek için çalışmalarımızı yoğunluğun düşük olduğu dönemlerde, örneğin, hafta sonları veya geceleri yapacak şekilde programlayabiliriz.

Proje ve montaj aşamalarının ilerleyişi hakkında sizi ve son kullanıcıları son gelişmelerden haberdar ediyoruz. Tam değişim gibi daha kapsamlı modernizasyonlarda, sahayı montaja hazırlamadan önce eski ekipmanları söküyor ve geri dönüşümünü sağlıyoruz. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra sahayı temizliyor ve son ekipman kontrollerini gerçekleştiriyoruz.

img_modernization-process-solutions-3

3. Tamamlama

Nihai devir teslim işlemlerini gerçekleştiriyor ve size teknik ve güvenlikle ilgili bilgiler sunmanın yanı sıra eğitim ve üçüncü taraf denetimleri konusunda destek veriyoruz.

Özelleştirilmiş KONE Care™ koruyucu bakım paketimizle ekipmanlarınızın tüm ömürleri boyunca güvenli ve güvenilir bir şekilde çalışmasını temin edebiliyoruz.

Related topics

img_elevator_modernization

Elevator modernization

Boost your elevator’s reliability, eco-efficiency, comfort, and appearance – and bring it in line with the latest safety and accessibility standards – with our modernization solutions for all needs and budgets.

img_doors-modernizations

Building door modernization

Our flexible modernizations for automatic building doors include smaller upgrades, modular packages, and full replacement. Modernization improves door safety, reliability, and energy efficiency, and gives your building a new lease of life.

İletişime geçin

Size nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında daha detaylı bilgi vermek için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Ekiplerimizden biri en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Sample form


+90


My query is about *|Installing new equipment in a new building|Installing new equipment in an existing building|Repairing or upgrading existing equipment|Maintenance|Other
Equipment/service type *|Elevators|Autowalks|Escalators|Advanced People Flow solutions|People Flow planning|Other

Bu formu göndererek kişisel bilgilerinizin toplanmasını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için lütfen Gizlilik politikamızı inceleyiniz.